Prezentare

Educația online presupune în mod obligatoriu un efort investit în dobândirea, stăpânirea și perfecționarea competențelor digitale. Pentru o educație online/față în față de calitate, aceste competențe trebuie însă înțelese și integrate într-un context mai larg, care oferă coerență, flexibilitate, atractivitate și relevanță predării-învățării. Această perspectivă este în profund acord cu viziunea despre învățarea pe tot parcursul vieții la nivel european, profesorul secolului XXI fiind un model de aplicare și diseminare a competențelor-cheie presupuse de acest tip de învățare.

Astfel, programul nostru răspunde unei necesități și unei cereri reale cu privire la perfecționarea cadrelor didactice din învățământul preuniversitar, propunând, într-un format online atractiv, module de formare și dezvoltare a competențelor-cheie în acord cu legislația europeană 2018/C 189/01 (competența digitală, competență antreprenorială, competență de sensibilizare și exprimare culturală, care au la bază subcomponente de tip creare de conținut digital și utilizare de resurse online pentru realizarea activităților de predare/învățare și evaluare, planificare și management de proiecte, comunicare multimodală etc.)